Kategorie:
Publikacje:

foldery do pobrania

 
dr Ewa Kaptur
Logopedo, dbaj o swój głos!
Elżbieta Kawa
Rola trzeciego migdała w zaburzeniach mowy.
Zofia Rogalińska
Komunikowanie się dzieci upośledzonych.
Zenobia Bogdanowska
Jąkanie wczesnodziecięce. Jak podjąć właściwe działania?
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

Logopedzi legitymujący się ważnym Certyfikatem Zawodowym PZL

Logopedzi legitymujący się
ważnym Certyfikatem Zawodowym PZL

- stan z dnia 10 marca 2017 r.

nazwisko i imię

numer Certyfikatu

ważny
do końca roku:

oddział PZL

Adrych Grażyna

00802/15/0107/2006

2021

wielkopolski

Antoszczyk-Kołecka Aleksandra

00796/15/0103/2005

2020

wielkopolski

Asperski Jacek

00024/15/0001/2003

2018

wielkopolski

Balewska Anna

01062/02/0080/2013

2018

kujawsko-pomorski

Basińska-Troć Beata

01034/15/0164/2012

2017

wielkopolski

Batura Karolina

01080/15/0189/2014

2019

wielkopolski

Bazuła Anna

00980/06/0122/2010

2025

małopolski

Bazydło Marian Andrzej

00166/04/000202003

2018

lubuski

Bieniek Magdalena

01020/06/0126/2011

2016

małopolski

Biernacka Czesława

00824/06/0106/2006

2021

małopolski

Bierońska Elżbieta

00382/06/0071/2003

2018

małopolski

Bogdan-Kucypera Anna

01144/05/0173/2016

2021

łódzki

Bogdańska Teresa

00792/02/0054/2005

2020

kujawsko-pomorski

Bosak Agnieszka

01047/03/0559/2013

2018

lubelski

Botor Iwona

01106/08/0070/2015

2020

śląski

Bronche Katarzyna

01071/07/0167/2014

2019

mazowiecki

Brożek-Szczypek Beata

00616/06/0092/2004

2019

małopolski

Bryk-Dropińska Monika

01046/15/0174/2013

2018

wielkopolski

Bryła-Zawadzka Wioletta

00823/14/0020/2006

2021

warmińsko-mazurski

Bryzik Beata

00964/06/0119/2010

2025

małopolski

Buchert Małgorzata

01142/15/0176/2016

2021

wielkopolski

Buczek Małgorzata

00351/06/0040/2003

2018

małopolski

Bujakowska-Kawula Małgorzata

00344/06/0033/2003

2018

małopolski

Bukalska Ilona

01031/04/0067/2011

2026

lubuski

Burdziak Dorota

00907/03/0053/2008

2018

lubelski

Butkiewicz Karina

01150/01/0069/20016

2021

dolnośląski

Bzdek Iwona

01096/06/0134/2014

2019

małopolski

Chmielecka-Wróbel Elżbieta

01088/07/0171/2014

2019

mazowiecki

Chopcian Wioletta Małgorzata

01151/04/0103/2016

2021

lubuski

Chorążyczewska Małgorzata

00963/04/0065/2010

2025

lubuski

Chytrowska Monika

00971/02/0070/2016

2021

kujawsko-pomorski

Cieplińska Ewa

01152/06/0140/2016

2021

małopolski

Cieśla Jolanta

0867/01/0049/2007

2017

dolnośląski

Cieślak Anita

01070/01/0066/2014

2019

dolnośląski

Cichosz-Modzelewska Agnieszka

01146/05/0175/2016

2021

łódzki

Cichosz-Sadecka Małgorzata

01147/05/0176/2016

2021

łódzki

Cudak Violetta

00026/15/0003/2003

2018

wielkopolski

Cwojdzińska-Konon Alina

00747/15/0090/2005

2020

wielkopolski

Czauderna Elżbieta

00118/06/0009/2003

2018

małopolski

Czepiec Małgorzata

00614/06/0090/2004

2019

małopolski

Czernek-Sulińska Agnieszka

01115/05/0083/2015

2020

łódzki

Ćwięka Natalia

01067/06/0133/2014

2019

małopolski

De Rosier Magdalena

00812/15/0117/2006

2021

wielkopolski

Deredas  Beata

00899/13/0053/2008

2023

świętokrzyski

Derwich Danuta

01038/15/0168/2012

2017

wielkopolski

Długozima-Cołta Agnieszka

01089/07/0172/2014

2019

mazowiecki

Dobosiewicz-Olechowska Kamila

00599/03/0038/2004

2019

lubelski

Dombrowska Katarzyna

01007/02/0073/2011

2026

kujawsko-pomorski

Dratwa Joanna

01148/05/0177/2016

2021

łódzki

Drałus Agata

01046/06/0131/2013

2018

małopolski

Drozd Magdalena

01139/07/0186/2016

2021

mazowiecki

Dudek  Sylwia

01098/05/0081/2015

2020

łódzki

Dudek Sylwia

00936/05/0070/2009

2024

łódzki

Dyczak Anna

01122/15/0172/2016

2021

wielkopolski

Ejsmont Anna

01130/04/0102/2016

2021

lubuski

Erdmann Jadwiga

01008/02/0074/2011

2026

kujawsko-pomorski

Frączek Marzanna

00029/15/0006/2003

2018

wielkopolski

Fryca Małgorzata

00983/15/0150/2010

2025

wielkopolski

Gacek Ewa Maria

00940/06/0118/2009

2024

małopolski

Gagracz  Edyta

01096/05/0079/2015

2020

łódzki

Gajos Sylwia

01112/06/0136/2015

2020

małopolski

Gapińska Agnieszka

01065/15/0182/2014

2019

wielkopolski

Garbara-Piasecka Justyna

01107/08/0067/2015

2020

dolnośląski

Głocka Martyna Grażyna

01030/07/0160/2012

2017

mazowiecki

Głogowska-Połać Monika

01002/05/0075/2012

2017

łódzki

Gmerek Wiesława

01074/15/0183/2014

2019

wielkopolski

Gorgoń Barbara

00347/06/0036/2003

2018

małopolski

Grabińska-Kroczyk Adrianna

00773/11/0058/2005

2020

warmińsko-mazurski

Grabowska-Okraska Joanna

00465/14/0004/2003

2018

warmińsko-mazurski

Gruczek Agata

00104/07/0028/2003

2018

mazowiecki

Grudniewska Halina

00439/02/0027/2003

2018

kujawsko-pomorski

Grządko Patrycja

01052/15/0176/2013

2018

wielkopolski

Grzech Joanna

01044/15/0172/2013

2018

wielkopolski

Grzeszczuk Monika

00105/07/0029/2003

2018

mazowiecki

Gwoździewska Magdalena

01100/15/193/2015

2020

wielkopolski

Hanisz Alicja

00789/04/0045/2005

2020

lubuski

Helwich Justyna

00805/15/0110/2006

2021

wielkopolski

Hinc Alicja

00893/15/0131/2007

2022

wielkopolski

Hołodiuk Bożena

0718/05/0043/2005

2020

łódzki

Horzycka  Wiesława

01000/05/0072/2010

2025

łódzki

Jałocha-Polityło Angelika

01036/15/0166/2012

2017

wielkopolski

Janeczek Marta Anna

01043/07/0162/2013

2018

mazowiecki

Janka Beata

001101/15/0194/2015

2020

wielkopolski

Janowska Teresa

01051/15/0175/2013

2018

wielkopolski

Jaworek Monika

01045/15/0173/2013

2018

wielkopolski

Jaworska Katarzyna

01060/01/0065/2013

2018

dolnośląski

Jedynak Barbara

01155/01/0070/2017

2022

dolnośląski

Jeżewska Agnieszka

00643/02/0047/2004

2019

kujawsko-pomorski

Jonko Maria

01141/15/0175/2016

2021

wielkopolski

Jóźwiak Anna

01076/15/0185/2014

2019

wielkopolski

Kaczmarek Milena

01105/02/0086/2015

2020

kujawsko-pomorski

Kaczyńska Monika

01001/05/0073/2010

2025

łódzki

Kalacińska Agnieszka

01137/07/0185/2016

2021

mazowiecki

Kalista Bożena

01104/06/0135/2015

2020

małopolski

Karpińska Agnieszka

00958/07/0147/2009

2024

mazowiecki

Kasprowicz Hanna

00292/15/0062/2003

2018

wielkopolski

Kasprzak Anna

01143/15/0177/2016

2021

wielkopolski

Kasprzak Joanna

01123/15/0173/2016

2021

wielkopolski

Kasza Janina

00573/06/0088/2004

2019

małopolski

Kępińska Aneta

01111/02/0087/2015

2020

kujawsko-pomorski

Kępska Monika

01116/05/0084/2015

2020

łódzki

Kieć Anna

01154/06/0141/2017

2022

małopolski

Kiepiela-Koperek Aneta

01013/15/0155/2011

2026

wielkopolski

Klimas Marcelina

01042/07/0161/2013

2018

mazowiecki

Kloc Maciej

01038/14/0044/2013

2018

warmińsko-mazurski

Kmieć Renata

00708/07/0116/2005

2020

mazowiecki

Kołodziej Anna

00034/15/0011/2003

2018

wielkopolski

Kołpa Małgorzata

00898/02/0061/2007

2022

kujawsko-pomorski

Konczanin Małgorzata

00507/14/0010/2004

2018

warmińsko-mazurski

Konczanin-Dołkowska Elwira

00466/14/0005/2003

2018

warmińsko-mazurski

Korpalska Violetta

01133/02/0089/2016

2021

kujawsko-pomorski

Korpik Monika

00982/15/0149/2010

2025

wielkopolski

Korżyk Bożena

0911/05/0062/2008

2018

łódzki

Kościelniak Dominika

01103/07/0178/2015

2019

mazowiecki

Kościelska Regina

01031/15/0161/2012

2017

wielkopolski

Kot Sylwia

01117/15/0167/2015

2020

wielkopolski

Kowalczuk Anna

01135/07/0183/2016

2021

mazowiecki

Kowalczyk Anna Katarzyna

01064/15/0181/2014

2019

wielkopolski

Kowalczyk Joanna Iwona

01109/07/0180/2015

2020

mazowiecki

Kowalska Barbara

01023/06/0129/2012

2017

małopolski

Kozielska Katarzyna

00037/15/0014/2003

2018

wielkopolski

Kozioł Danuta

00329/06/0018/2003

2018

małopolski

Kozioł Urszula

00979/06/0121/2010

2025

małopolski

Kożuchowska-Kurylak Anna Monika

01100/07/0175/2015

2019

mazowiecki

Krajna Ewa

00038/15/0015/2003

2018

wielkopolski

Krakowiak Anna

01021/06/0127/2011

2026

małopolski

Krawczyk-Fryckowska Krystyna

01094/02/0084/2014

2019

kujawsko-pomorski

Krawiec Marta

00360/06/0049/2003

2018

małopolski

Król Karolina

01121/15/0171/2016

2021

wielkopolski

Krucyna Adriana

01031/14/0037/2012

2017

warmińsko-mazurski

Kryźba Magdalena

00999/05/0071/2010

2017

łódzki

Krzywa Monika

01149/01/0068/2016

2021

dolnośląski

Kubiak Małgorzata

00040/15/0017/2003

2018

wielkopolski

Kubiś Beata

01049/05/0078/2013

2018

łódzki

Kulpińska Lidia

00287/15/0057/2003

2018

wielkopolski

Kurpiel Anna

01081/15/0190/2014

2019

wielkopolski

Kurzawa Agnieszka

00583/16/0073/2004

2019

wielkopolski

Kuśnierkiewicz Danuta

00294/15/0064/2003

2018

wielkopolski

Kwiatkowska-Kołakowska Sylwia

01032/14/0038/2012

2017

warmińsko-mazurski

Kwitowska-Radwiłłowicz Agnieszka

00798/15/0105/2005

2020

wielkopolski

Laskowska-Krupa Aleksandra

00381/06/0070/2003

2018

małopolski

Lauer Katarzyna

01035/15/0165/2012

2017

wielkopolski

Lausz Magdalena

01073/07/0169/2014

2019

mazowiecki

Lesińska Monika

01036/14/0042/2013

2018

warmińsko-mazurski

Lange (Leszko) Małgorzata

01136/07/0184/2016

2021

mazowiecki

Lewandowska Joanna

00043/15/0020/2003

2018

wielkopolski

Lewicka Beata Violetta

01082/15/0191/2014

2019

wielkopolski

Łangowska Grażyna

00275/11/0018/2003

2018

kujawsko-pomorski

Ławniczak Beata

01120/15/0170/2015

2020

wielkopolski

Łęc Renata

01138/02/0090/2016

2021

kujawsko-pomorski

Łuczak Monika

01048/05/0076/2013

2018

łódzki

Łukasiewicz Anna

01101/07/0176/2015

2019

mazowiecki

Maciejewska Iwona

01087/07/0170/2014

2019

mazowiecki

Maciejewska-Kluczyńska Hanna

00046/15/0023/2003

2018

wielkopolski

Maćkowiak Agnieszka Barbara

01079/15/0188/2014

2019

wielkopolski

Madej Joanna

01004/06/0125/2011

2016

małopolski

Madejska Agnieszka Anna

01127/06/0139/2016

2021

małopolski

Majewska Bogumiła Katarzyna

00490/05/0025/2004

2019

łódzki

Małachowska Ewa

00138/02/0005/2003

2018

kujawsko-pomorski

Mamińska Jolanta

00666/07/0109/2004

2019

mazowiecki

Marciniak Emilia

01097/05/0080/2015

2020

łódzki

Marych Ewa

01119/15/0169/2015

2020

wielkopolski

Matyszewska Katarzyna

00641/02/0048/2004

2019

kujawsko-pomorski

Merwa Marzenna

00905/03/0051/2008

2018

lubelski

Mierniczek Wioletta

0619/06/0095/2004

2019

małopolski

Mikołajczak-Król Michalina

01059/07/0166/2013

2018

mazowiecki

Mikołajczyk Karolina

01039/15/0169/2012

2017

wielkopolski

Milewska-Cichy Danuta

00969/02/0068/2010

2025

kujawsko-pomorski

Miłek Jolanta

00372/06/0061/2003

2018

małopolski

Modzelewska Dorota Beata

00510/14/0013/2004

2019

warmińsko-mazurski

Morcinek Teresa

01125/08/0070/2016

2021

śląski

Moszyńska Małgorzata

01131/14/0044/2016

2021

warmińsko-mazurski

Mynarz Agata

01126/08/0071/2016

2021

śląski

Nochowicz Michał

01118/15/0168/2015

2020

wielkopolski

Nowacka Janina

00050/15/0027/2003

2018

wielkopolski

Nowak Joanna

00923/15/0138/2008

2018

wielkopolski

Nowak Joanna Małgorzata

01145/05/0174/2016

2021

łódzki

Nowakowska Małgorzata

01128/05/0171/2016

2021

łódzki

Oleśkiewicz Magdalena

01058/07/0165/2013

2018

mazowiecki

Olobry Agnieszka

00162/05/0007/2003

2018

łódzki

Olszewska Grażyna

00793/02/0055/2005

2020

kujawsko-pomorski

Osiak Anita

1000/03/0558/2012

2017

lubelski

Pacura-Syrocka Justyna

01035/02/0079/2012

2017

kujawsko-pomorski

Padula Katarzyna

01055/15/0179/2013

2018

wielkopolski

Paluch Anna

00116/06/0007/2003

2018

małopolski

Paluch Aleksandra Grażyna

01156/01/0071/2017

2022

dolnośląski

Paracka Grażyna

00539/11/0027/2004

2018

kujawsko-pomorski

Parczewska Ewa

01093/02/0084/2014

2019

kujawsko-pomorski

Parol-Przybysz Anna

01140/07/0187/2016

2021

mazowiecki

Paśniczek Małgorzata

00913/07/0139/2008

2018

mazowiecki

Patrzykont Katarzyna

00498/08/0026/2004

2021

śląski

Pawlas Karol

00638/08/0045/2004

2021

śląski

Peplińska Julita

01034/02/0078/2012

2017

kujawsko-pomorski

Pędzioch Joanna

01086/09/0101/2014

2019

lubuski

Piątek Dominika

01103/15/0196/2015

2020

wielkopolski

Piech Krystyna

01066/09/0100/2014

2019

lubuski

Pieńczak Katarzyna

01129/05/0172/2016

2021

łódzki

Pietruk Dorota

00699/04/0042/2004

2019

lubuski

Pociask Marta

01113/06/0137/2015

2020

małopolski

Podbielska Sylwia

1084/14/0042/2014

2019

warmińsko-mazurski

Polak Ewa

01034/14/0040/2012

2017

warmińsko-mazurski

Pope-Świdzikowska Małgorzata

01017/08/0069/2012

2017

śląski

Poświatowska Wanda

00161/05/0006/2003

2018

łódzki

Przedwojewska Dorota

01075/15/0184/2014

2019

wielkopolski

Puchowska Marlena

01092/02/0083/2014

2019

kujawsko-pomorski

Qashou Lidia

00572/06/0086/2004

2019

małopolski

Rachowiak Elżbieta

00811/15/0116/2006

2021

wielkopolski

Ramel Jolanta

01030/14/0036/2011

2016

warmińsko-mazurski

Reysner Aleksandra

00055/15/0032/2003

2018

wielkopolski

Rocławska Marzanna

00112/06/0003/2003

2018

małopolski

Romańska Katarzyna Ewa

01056/08/0163/2013

2018

mazowiecki

Rozwadowska Ewa

00345/06/0034/2003

2018

małopolski

Rudnicka Erika

01023/07/0153/2011

2026

mazowiecki

Rutkiewicz-Hanczewska Małgorzata

01033/15/0163/2012

2017

wielkopolski

Rutkowska Małgorzata

00967/02/0066/2010

2025

kujawsko-pomorski

Rychlewska Jolanta

00949/15/0141/2009

2024

wielkopolski

Rycombel Ewa

01057/07/0164/2013

2018

mazowiecki

Rynkiewicz Alicja

01153/15/0178/2017

2022

wielkopolski

Sajewicz Magda

01095/02/0085/2014

2019

kujawsko-pomorski

Salwa Magdalena

01072/07/0168/2014

2019

mazowiecki

Sambor Justyna

00719/07/0122/2005

2020

mazowiecki

Schaefer-Kopaszewska Karolina

01078/15/0187/2014

2019

wielkopolski

Scheller Aleksandra

01054/15/0178/2013

2018

wielkopolski

Scheller Maria

01053/15/0177/2013

2018

wielkopolski

Sieniawska Agnieszka

01061/06/0132/2013

2018

małopolski

Sieradzka-Boba Beata

01032/15/0162/2012

2017

wielkopolski

Sitek Monika

01037/14/0043/2013

2018

warmińsko-mazurski

Siuda-Rudnicka Izabela

00153/02/0020/2003

2018

kujawsko-pomorski

Skałka Iwona

01114/06/0138/2015

2020

małopolski

Skrobisz Daria

00058/15/0035/2003

2018

wielkopolski

Skrzypczak Sławomira

00985/15/0152/2010

2025

wielkopolski

Sławek Jolanta

01083/15/0192/2014

2019

wielkopolski

Sobczak Alicja

01157/04/0104/2017

2022

lubuski

Sobieszek Karolina

01110/07/0181/2015

2020

mazowiecki

Sokół Lena

01091/07/0174/2014

2019

mazowiecki

Stangret-Nowak  Edyta

00797/15/0104/2005

2020

wielkopolski

Stańczyk-Rychlik Monika

01124/15/0174/2016

2021

wielkopolski

Stasiak Milena

00955/15/0146/2009

2024

wielkopolski

Stawniak Kamila Anna

01102/15/0195/2015

2020

wielkopolski

Stelmach Hanna

00060/15/0037/2003

2018

wielkopolski

Sterlingow Elżbieta

01102/07/0177/2015

2019

mazowiecki

Strugalska-Trybek Elżbieta

00061/15/0038/2003

2018

wielkopolski

Strzelczyk Katarzyna

01140/15/0170/2012

2017

wielkopolski

Szafrańska Karina

01132/02/0088/2016

2021

kujawsko-pomorski

Szatkowska Agnieszka

00886/05/0058/2007

2022

łódzki

Szczerba Barbara

01027/07/0157/2012

2017

mazowiecki

Szelągowska-Łacina Joanna

00930/05/0064/2009

2024

łódzki

Szewczyk-Mikułko Lucyna

00868/01/0050/2007

2017

dolnośląski

Szkudlarek Agata

01050/01/0064/2013

2018

dolnośląski

Szopa Halina

00888/06/0111/2007

2022

małopolski

Szorc Joanna

00779/10/0037/2005

2020

warmińsko-mazurski

Szostek Adriana

01085/14/0043/2014

2019

warmińsko-mazurski

Szulc Agata

01041/15/0171/2012

2017

wielkopolski

Szwanka Maja

00064/15/0041/2003

2018

wielkopolski

Szymańska Monika

01090/07/0173/2014

2019

mazowiecki

Szymańska-Śledziewska Małgorzata

01108/07/0179/2015

2020

mazowiecki

Szyszka-Burdzy Mirosława

00577/03/0025/2004

2018

małopolski

Świdzińska-Jachna Sylwia

01063/15/0180/2014

2019

wielkopolski

Talar Ewelina

01024/06/0130/2012

2017

małopolski

Tasarz Joanna

01033/14/0039/2012

2017

warmińsko-mazurski

Tułacz Bożena

01077/15/0186/2014

2019

wielkopolski

Turczyńska-Korczyńska Małgorzata

01028/07/0158/2012

2017

mazowiecki

Twardochleb Zofia

00190/00/0026/2003

2018

lubuski

Wajszczyk- Gniazdowska Joanna

01134/07/0182/2016

2021

mazowiecki

Walczak Beata

01037/15/0167/2012

2017

wielkopolski

Walińska Barbara

00623/15/0084/2004

2019

wielkopolski

Walkowiak Marzena

00157/05/0003/2003

2018

łódzki

Warczak Magdalena

01068/02/0081/2014

2019

kujawsko-pomorski

Warych Ewa

01119/15/0169/2015

2020

wielkopolski

Wawrzyniak-Kujawa Hanna

00924/15/0139/2008

2018

wielkopolski

Wereszczyńska Ilona

01026/07/0156/2012

2017

mazowiecki

Widz Ewa

00663/07/0107/2004

2019

mazowiecki

Winiecka Romana

00765/15/0098/2005

2020

wielkopolski

Witek Hanna

00071/15/0048/2003

2018

wielkopolski

Witkowska Jolanta

01035/14/0041/2012

2017

warmińsko-mazurski

Wlizła Anna

0979/06/0121/2010

2020

wielkopolski

Włodarz Anna

00335/06/0024/2003

2018

małopolski

Wojciechowska Anna

01069/02/0082/2014

2019

kujawsko-pomorski

Wojda-Michałkiewicz Beata

01029/07/0159/2012

2017

mazowiecki

Wojtanek Agnieszka

00957/15/0148/2009

2024

wielkopolski

Wojtasińska-Tokarczyk Anna

001029/15/0159/2012

2017

wielkopolski

Woźniewicz Halina

00814/15/0119/2006

2021

wielkopolski

Wykrętowicz Magdalena

00750/15/0093/2005

2020

wielkopolski

Wysocka Małgorzata

00072/15/0049/2003

2018

wielkopolski

Zaborowski Kamil

00844/06/0108/2006

2021

małopolski

Zagłoba Anna

00073/15/0050/2003

2018

wielkopolski

Zajączkowska Alicja

00908/03/0054/2008

2023

lubelski

Zamojska Małgorzata

00246/13/0019/2003

2018

świętokrzyski

Zarzycka Agnieszka

01099/05/0082/2015

2020

łódzki

Zenger Anna

00075/15/0052/2003

2018

wielkopolski

Zielińska Krystyna

00658/07/0102/2004

2019

mazowiecki

Zienkiewicz Bożena

00999/03/0557/2012

2017

lubelski

Zygucka Anna

01022/06/0128/2011

2026

małopolski

Żebryk-Stopa Anna

00076/15/0053/2003

2018

wielkopolski

Żychska Anna

01030/15/0160/2012

2017

wielkopolski

 

 

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
Strony internetowe Łódź www.mimo.pl
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt