Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2009-12-29
autor artykułu: Jolanta Mamińska
2009.12.29. Logopeda w służbie zdrowia

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 8 grudnia 2004 w sprawie kwalifikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu ich stosowania (Dz.U.265, poz. 2644 z dnia 8.12.2004 - z późniejszymi zmianami), w dziale 223 pod pozycją 22394 widnieje specjalista- logopeda.
Naszą  ścieżkę zawodową w ochronie zdrowia określa obecnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 roku (opublikowane w Dz.U. Nr 173, poz. 1419 z 2002 roku) i jego nowelizacja z 14.XI.2008 r. poz.1312. Jest to rozporządzenie w sprawie uzyskiwania  tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Na jego podstawie możemy uzyskiwać specjalizację z neurologopedii. Szczegółowy program specjalizacji umieszczony jest na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (www.cmkp.com.pl)
Tylko w ten sposób uzyskany tytuł specjalisty w dziedzinie neurologopedii daje nam w służbie zdrowia możliwość awansu zawodowego (podyplomowe studia uniwersyteckie z zakresu neurologopedii tego nie dają).
Większość logopedów w resorcie zdrowia  wykonuje pracę na podstawie zawartych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Kontrakty te mogą być zawarte przez placówkę służby zdrowia, w której pracujemy (publiczną lub niepubliczną) oraz w ramach indywidualnego kontraktu logopedy posiadającego własny gabinet. Wytyczne NFZ określają  wyraźnie, jakie kwalifikacje musi spełniać osoba udzielająca takich świadczeń w poradni logopedycznej. Świadczenia, jakich udzielamy traktowane są jako porada specjalistyczna (porady są 4  - punktowe,  a wartość cenowa jednego punktu negocjowana jest w trakcie zawierania kontraktów na dany rok i nie jest jednakowa w różnych rejonach kraju). Niestety, w większości województw nie możemy realizować porady kompleksowej  7 – punktowej .
Wytyczne NFZ  określają również jednostki chorobowe z ICD-10, z których musimy się rozliczać, jak również  w jaki sprzęt i pomoce powinien być wyposażony gabinet logopedyczny. PZL od dwóch  lat  usiłuje doprowadzić do zmian w zakresie wyposażenia gabinetu logopedycznego, ale jak dotąd nasze pisma nie odnoszą skutku.

 
 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.