Publikacje:

foldery do pobrania

 
Piotr Jaworski
Dezynfekcja i sterylizacja pomocy logopedycznych.
dr Ewa Kaptur
Logopedo, dbaj o swój głos!
Monika Szubrycht
Autyzm - po czym go poznać?
International Communication w obrazkach ;-))
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2016-12-19
autor artykułu: admin
2016.12.19. Wniosek ZNP do Prezydenta RP

 

źródło: www.znp.edu.pl, PAP

 

"Wnosimy o przekazanie ustawy Prawo oświatowe i ustawy Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe Sejmowi do ponownego rozpatrzenia lub o zarządzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie reformy systemu edukacji w Polsce, jako że jest to kwestia nie tylko o szczególnym, ale najważniejszym znaczeniu dla Państwa i jego Obywateli!"


"W imieniu Związku Nauczycielstwa Polskiego, prosimy
o skorzystanie z przysługującego Panu uprawnienia wynikającego z art. 122 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w odniesieniu do ustawy Prawo oświatowe i ustawy Przepisy wprowadzające Prawo oświatowe, ewentualnie o skorzystanie z art. 60 pkt 2 ustawy z 14 marca 2003 roku o referendum ogólnokrajowym i zarządzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie reformy systemu edukacji
w Polsce"
- głosi petycja ZNP.

 

19 grudnia br. odbyła się pod hasłem Prezydencie, nie podpisuj! manifestacja przed Pałacem Prezydenckim, ponadto w całym kraju miały miejsce protesty, w których brali udział oprócz polityków, samorządowców i pracowników szkół, także rodzice i uczniowie.

Manifestację zorganizowały ZNP, Koalicja "NIE dla chaosu w szkole"
i ruch "Rodzice przeciwko reformie edukacji."

Ogólnopolskie manifestacje miały przekonać Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, by zawetował ustawę likwidującą gimnazja i wprowadzającą dawny system ośmioklasowych szkół podstawowych.

W tym czasie odbyło się spotkanie Prezydenta RP z rodzicami z ruchu "Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji". Obecny na tym spotkaniu przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zaapelował do prezydenta o odwagę.

Według Prezesa ZNP, Sławomira Broniarza, prezydent podczas spotkania zastrzegł, że na razie ustawy nie podpisze; trwają jeszcze konsultacje w tej sprawie. Ponadto, podczas rozmowy prezydent przedstawił też swoją wizję edukacji opartą na modelu 3x4 (cztery lata podstawówki, cztery drugiego etapu edukacji i cztery szkoły średniej).

 

We wtorek ZNP ma przedstawić głowie państwa swoje szczegółowe zastrzeżenia do reformy oświaty. Pikietujący podkreślają, że na reformie stracą wszyscy: nauczyciele, samorządy, ale przede wszystkim dzieci.

 

Ustawy reformujące system szkolny w Polsce zostały w ubiegłym tygodniu uchwalone przez Sejm, a Senat nie wprowadził do nich poprawek. Jeśli podpisze je prezydent, rozpocznie się wygaszanie gimnazjów. Przywrócone zostaną 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika, a w miejsce szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

 

Krytycy ustaw zmieniających system edukacji w Polsce podnoszą m.in., że reforma spowoduje wielki bałagan w oświacie, zwolnienia ok. 40 tys. nauczycieli oraz 1-1,5 mld zł kosztów dla samorządów.

MEN zapewnia, że reforma edukacji jest dobrze policzona i przygotowana, nie ma obaw o zwolnienia nauczycieli czy utratę unijnych środków, z których korzystały likwidowane gimnazja.

Minister edukacji Anna Zalewska, podczas parlamentarnych prac nad ustawami, zapewniała, że rząd jest przygotowany na reformę finansowo. Jak wyliczyła "pieniądze wprost przeznaczone na reformę" to - oprócz 1,5 mld zł w subwencji oświatowej na sześciolatki i 418 mln zł na waloryzację płac - 900 mln zł.

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018.
Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej.
Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.

W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik dzieci z klas III. Od 1 września 2019 r. gimnazjów nie będzie już w ustroju szkolnym.


źródło: PAP, ZNP

 

 
 
 
przejdź do:  
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt