Publikacje:

foldery do pobrania

 
Jolanta Panasiuk
Logopedia dziś - wczoraj - jutro
Agnieszka Ciesielska
Zmiany w funkcjonowaniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych - od 2022 r.
Milena Stasiak
Wykaz standaryzowanych narzędzi diagnostycznych stosowanych w diagnozie logopedycznej.
Milena Stasiak
EDL. Materiały profilaktyczne: rozwój mowy małego dziecka
zobacz wszyskie publikacje
Giełda pracy:
Gdzie studiować:

Wybierasz się na studia?
Sprawdź listę uczelni!

 

data publikacji: 2012-06-28
autor artykułu: Joanna Grabowska-Okraska
ZMIANY W PENSUM LOGOPEDY

Zarząd Główny Polskiego Związku Logopedów prosi o kontakt logopedów, którzy mają obecnie do czynienia ze zmieniającym się pensum.

Poniżej przedstawiamy wzór pisma kierowanego przez ZG PZL do Organów Prowadzących publiczne przedszkola, szkoły i placówki.

Ze względu na Uchwałę Sądu Najwyższego w powiększonym składzie siedmiu sędziów z 21 marca 2012 r. (sygn. III PZP 2/12) i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 14 lutego 2012 r. (sygn. akt II SA/Wa2771/11) mówiącą, że to rada gminy może ustalać pensum dla nauczycieli specjalistów nawet do 40 godzin tygodniowo, organy prowadzące placówki oświatowe rozpoczęły działania prowadzące do zmian w pensum m.in. dla pedagogów szkolnych, psychologów, logopedów, rehabilitantów i doradców zawodowych.

Jednostki samorządowe, tłumaczą swoje decyzje tym, że dzięki zwiększeniu wymiaru czasu pracy nauczycieli-specjalistów nie muszą tworzyć nowych etatów, a łatwiej im będzie wywiązać się z nowych obowiązków nałożonych przez rząd – wynikających z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

Zdaniem Polskiego Związku Logopedów realizację tych zadań i większy dostęp do specjalistów w publicznych placówkachoświatowych zapewni większa liczba zatrudnionych specjalistów w szkołach i przedszkolach,
a nie zwiększanie ich czasu pracy.

Wiele samorządów już dawno zwiększyło pensum logopedom ponad podstawowy wymiar czasu pracy nauczyciela wynikający z Karty Nauczyciela (Ustawa Karta Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. z późn. zmianami), czyli 18 godzin na tydzień. Z sygnałów od zatrudnionych logopedów wynika, że wiele z nich zamierza na nowo określić specjalistom wymiar czasu pracy.

 

Joanna Grabowska-Okraska
wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego
Polskiego Związku Logopedów
Komisja Oświaty

2012.05.20. pismo ZG dot. pensum logopedy.pdf [201.4Kb]

 


 
 
przejdź do:  
Reklama:

 
Internetowa poradnia:

Pytania zadawane najczęściej...

 
Opieka logopedyczna w przedszkolu
Programy użyteczne w gabinecie logopedycznym
Nagrywanie wad wymowy
Forum dyskusyjne:
Newsletter:

W pole poniżej wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać od nas najnowsze informacje.

 
 
 
 
 
 
Wsparcie techniczne: virtualmedia.pl
O nas   |   Certyfikat logopedy   |   DBDL   |   Rekomendacje   |   Linki   |   Kontakt
 

Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.